Seraphim (SRP-550-BMA-HV-SF)
In Stock
ZK3,500.00 Original price was: ZK3,500.00.ZK2,500.00Current price is: ZK2,500.00.
In Stock
wws Need Help? Contact Us via WhatsApp
Other people want this. 2 people have this in their carts right now.
Part No: SRP-550-BMA-HV-SF Panels – Monocrystallines
  • Rating: 550W
  • Efficiency: 21.3%
  • Width: 1,134mm
  • Height: 2,278mm
  • Price per Watt: (R2,866/Wp)
Seraphim SIV Monocrystalline Series (550W)
Seraphim redefined the high-efficiency module series by integrating 182mm silicon wafers with multi-busbar connections.
KEY FEATURES:
  • Half-cut cell technologies resulting in improved module efficiency and power output.
  • Multiple Electroluminescence (EL) test to ensure best quality modules without any micro-cracks.
  • Improved panel performance in high temperature due to low temperature coefficients.
15-year product warranty and 25-year linear output warranty.
This module comes supplied with QC4.10-cd (1500V) which is compatible with MC4 and MC4-EVO2 connectors.
Description
Weight:
27 kg
Length:
2.27 m
Rated Power:
550 W
MCS Reference:
BABT8632-126-545W
Length:
2,278 mm
Width:
1,134 mm
Depth:
35 mm
VMPP:
42.05 V
IMPP:
13.08 A
Isc:
14 A
Voc:
49.7 V
Temp. Coefficient (Mpp):
-0.34 %
Clamp position on panel:
Long and short side
Connector Type:
QC Solar QC4.10-35
Efficiency:
21.3 %