Solis (SOL-S5-GC25K-DC)
In Stock
ZK55,500.00
In Stock
wws Need Help? Contact Us via WhatsApp
Other people want this. 14 people have this in their carts right now.
Categories: , Brand:
Part No: SOL-S5-GC25K-DC Inverters – Main Units
  • Rating: 25,000W
  • Phases: 3
S5-GC25K – Series 5 Three Phase Grid-Tied Inverter
Product Features:
  • Max. efficiency of 98.5%
  • Type-II over-voltage surge protection for both DC and AC
  • Wide voltage range – Ultra low start-up voltage of 180V and max PV input voltage of 1100V
  • 32A input per MPPT, 16A input for each PV string
  • Maximum AC output power of 27.5kW