Solis (SOL-S5-GR3P-15K-DC)
In Stock
ZK39,200.00
In Stock
wws Need Help? Contact Us via WhatsApp
Other people want this. 3 people have this in their carts right now.
Categories: , , Brand:
Part No: SOL-S5-GR3P-15K-DC Inverters – Main Units
  • Rating: 15,000W
  • Phases: 3
Series 5 GR3P Three Phase Grid-Tied Inverter
Product Features:
  • Max. efficiency of 98.6%
  • Type-II over-voltage surge protection for both DC and AC
  • Wide voltage range – Ultra low start-up voltage of 180V and max PV input voltage of 1100V
  • 16A PV string input x 4
  • Maximum AC output power of 16.5kW
  • Max PV DC Power of 22.5kW